Opłata środowiskowa w obiektach turystycznych

mar 12, 2021 przez

Opłata środowiskowa w obiektach turystycznych

W dobie troski o środowisko oraz walory naturalne miejscowości turystycznych, wielu właścicieli hoteli, restauracji oraz turystycznych atrakcji stara się zadbać o ekologiczne prowadzenie swojej działalności. „Zachęcić” ma ich do tego dodatkowa opłata, którą uiszczają jako zadośćuczynienie za emisję gazów lub pyłów przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza. Co warto o niej wiedzieć?

Kto płaci opłatę środowiskową?

Opłata środowiskowa płacona jest przez przedsiębiorców, których działalność przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Nie dotyczy to wyłącznie fabryk oraz ośrodków przemysłowych, ale niemal wszystkich lokali. Płacą go osoby korzystające z ogrzewania, klimatyzacji, pojazdów takich jak samochody, motory, skutery, a także wszelkie lokale gastronomiczne korzystające z kuchenek gazowych. Nie ma tu znaczenia kwestia tego, czy wspomniane sprzęty oraz pojazdy są własnością firmy, czy też są użytkowane na innej podstawie. Liczy się wyłącznie użytkowanie ich w ramach działalności.

Opłata środowiskowa w hotelu
Właściciele hoteli, hosteli, pensjonatów oraz innych obiektów wchodzących w skład bazy turystycznej także nieuchronnie płacą opłatę środowiskową. Poprzez urządzenia takie jak piece, silniki, ogrzewanie, klimatyzacja oraz wyposażenie kuchni, a także przeprowadzanie remontów, emitują oni do środowiska pewną ilość szkodliwych gazów i pyłów, przyczyniając się do powstawania smogu w miastach, w których się znajdują.

Obliczanie stawki

Wysokość opłaty środowiskowej zależy od wielu czynników, m.in. ilości zakupionego paliwa, jego rodzaju oraz aktualnych w momencie emisji gazów lub pyłów wskazań Ministerstwa Środowiska.

Wyjątki

Tak jak w przypadku wielu opłat i podatków, opłata środowiskowa zawiera pewne wyjątki. Jeżeli jej kwota, wyliczona dla danego przedsiębiorstwa, nie przekracza 800 zł, przedsiębiorca jest całkowicie zwolniony z obowiązku uiszczenia opłaty. W przypadku, kiedy nie przekracza ona 100 zł, zwolniony jest także z prowadzenia ewidencji.

Podobne

Tagi