Lęki przed podróżą samolotem

maj 23, 2017 przez

Lęki przed podróżą samolotem

Według wielu badań szacuje się, iż strach przed lataniem jest ściśle związany z fizjologią człowieka oraz jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Strach przed lataniem wywołany jest nienaturalną sytuacją dla człowieka i nazywa się go awiofobią. Awiofobia to lęk, który według badaczy odczuwa co trzecia osoba podróżująca samolotem.

Istnieje wiele czynników, które mogą taki lęk wywołać. Najczęstszymi powodami, które mogą wywołać lęk w samolocie są: możliwość wystąpienie usterki na pokładzie samolotu, często występujące turbulencje i możliwe ich negatywne konsekwencje, złe warunki atmosferyczne występujące na lotniskach lub w trakcie lotu, a także możliwość pojawienia się na pokładzie niebezpiecznych ludzi, co z tym idzie w konsekwencji lęk przed atakami terrorystycznymi i brak możliwości ucieczki.

Lęki na pokładzie samolotu mogą wywołać także uczucia silnego stresu spowodowane brakiem poczucia kontroli sytuacji w której się znajdujemy. Człowiek znajdujący się na pokładzie traci orientację i nie wie gdzie dokładnie znajduje się w danym momencie. Poczucie strachu może także wywołać osoba znajdująca się obok nas, która nie może opanować swojego strachu.

Podobne

Tagi