Suave | 16.09.2013

Na Wasze życzenie przetłumaczyłam wywiad z Vanessą z październikowego wydania magazunu Marie Claire USA. Oprócz wypowiedzi panny Hudgens w artykule zostały uwiecznione wypowiedzi osób, które pracowały z NessąSeleny Gomez, Johna Jusacka i innych. Jedna z wypowiedzi Baby V nie miała dla mnie żadnego sensu, ale i tak ją opublikowałam, mam nadzieję, że nie zorientujecie się która to :P Miłego czytania. Wywiad został przetłumaczony tylko i wyłącznie na potrzeby Vanessa-Hudgens.pl.

Stworzyła swoje nazwisko poprzez śpiewającą i tańczącą Disneyowską scenę High School Musical. Ale dla Vanessy Hudgens życie długo i szczęśliwie oznacza podejmowanie coraz większego ryzyka i przyjmowanie wymagających ról – jak dowodzi w nadchodzącym filmie Machete Kills. Nie przegap wszystkich zdjęć z naszej okładki najnowszego wydania z Vanessą Hudgens!

Vanessa nie sprawdza swojego iPhone’a. Nie sprawdza e-maila kiedy wyjeżdża, a najdłużej kiedy była offline to 5 dni „Jeśli zawsze martwisz się, żeby sprawdzić swój telefon, tracisz wszystko co dzieje się wokół Ciebie” mówi Vanessa, opierając się o poręcz jachtu na wzburzonych falach.
Udaliśmy się do Nusa Lembongan – małej, południowej wyspy Bali, Indonezja, gdzie 24-letnia aktorka była na konkursie surfingowym Oakley Pro Bali i gdzie wzięła udział w lekcji surfingu. Siadała na przednim pokładzie jachtu wraz ze swoim 22-letnim chłopakiem Austinem Butlerem (The Carrie Diaries) i siedziała ze skrzyżowanymi nogami zahipnotyzowana przez krystalicznie, niebieską wodę oceanu „Nic nie jest prawdziwe oprócz teraźniejszości. Jeśli martwisz się o przyszłość, to jest kompletnie bez znaczenia, ponieważ jeszcze się nie wydarzyła, a przeszłość… – nie ma co się rozwodzić nad tym co już było”.
Jej determinacja i skupienie na pozytywach jest prawie patologiczne. Jedną z jej ulubionych książek jest „Nowa ziemia” Eckharta Tolle, duchowego przewodnika przekraczającego ego. Hudgens skłania się do samodoskonalenia i samopomocy i określa jej duchowość jako ‚Punkt widzenia”. (Wychowana na katoliczkę, przez jakiś czas była ateistką, a teraz uważa się za chrześcijankę.) Tatuaż z symbolem om, starożytna mantra hinduska stanowiąca wszechświat jest podzielona na jej dwa małe palce, która łączy się podczas modlitwy. (Ona wraz z przyjaciółką Ashley Tisdale zrobiły tatuaże wspólnie podczas wizyty w Nowym Jorku, Hudgens ma także wytatuowanego motyla na karku.) Zrobiła raz test, gdzie wyszło, że jest zarówno introwertykiem i ekstrawertykiem. „Mogę być w wielkim tłumie i się dogadać, ale gdy jestem sama również całkowicie mi to odpowiada” mówi, a Butler potwierdza „Tak, ona jest pomiędzy. Ja zdecydowanie jestem introwertykiem.”
„Poczucie, że wiem, że jestem częścią czegoś większego pozwala mi cieszyć się jeszcze bardziej” mówi z namysłem. „I nie martwienie się o małe rzeczy” zatrzymuje. „Podobnie jak paparazzi.” Ludzie, którzy nie mogą cieszyć się z tego co daje im życie lub nie umieją ruszyć na przód, mogą do niej dotrzeć, ale ona musi pomyśleć przez chwilę zanim wymyśli co rzeczywiście ją denerwuje. W końcu mówi „Kiedy ludzie walczą to dają mi naprawdę złą energię. Kiedy nie mogą się dogadać, to naprawdę mnie denerwuje.”
Jach zakotwiczony, a nastrój Hudgens przechodzi z kontemplacyjnego na hiper aktywny. „Jestem na łodzi-odzi! Będę surować-ować!”Jej ramiona są w górze, dłonie skierowane do nieba, a ona powtarza tą pieśń. Jej kolczyk w pępku pomiędzy koszulką, a szortami kołysze się z boku na bok podczas jej szczęśliwego tańca.
„Nigdy nie jest zmęczona” mówi Selena Gomez, bliska przyjaciółka Hudgens, jedna z bohaterek filmu Harmony’ego Korine – Spring Breakers, gdzie w radykalny sposób odsuwa się od gwiazdki Disneya, na której zbudowała swoją karierę jako licealistka. „Osoba, którą widzisz i z którą rozmawiasz jest dokładnie tą samą osobą z którą ja rozmawiam.” Podczas kręcenia filmu aktorki były bardzo oblegane przez paparazzi „Była naprawdę opiekuńcza” wspomina Gomez. „Gdy byłam rozproszona, brałamnie na bok i mówiła mi kim jestem i co reprezentuję. Czułam się po tym bezpieczniej.”
„Jest bardzo dojrzała jak na swój wiek” mówi John Cusack, który gra seryjnego mordercę z lat 80. – Roberta Hansena w trillerze „The Frozen Ground”, w którym Hudgens gra Cindy Paulson – jedną z ofiar Hansena, której udało się uciec. „Była związana łańcuchami, nie miała prawie ubrań na sobie i (jej charakter) właśnie została zgwałcona” mówi Cusack, który był pod wrażeniem jej gotowości do ukazywania takich uczuć. „Nie zamartwiała się swoimi umiejętnościami aktorskimi. Po prostu w to weszła.”
Jej odwaga na ekranie jest widoczna w surfowaniu. Z wdziękiem pokonuje fale, jakby robiła to przez całe życie. Kilka desek dalej zwraca się do niej Butler „To było niesamowite” Ona uśmiecha się szeroko i figlarnie wystawia mu język. Łapie jeszcze 10 fal zanim wraca na łódź. „To był pierwszy raz kiedy złapałam tak duże fale!” mówi z entuzjazmem. „Chciałabym surfować cały czas.”
Jeśli życie Vanessy Anne Hudgens miałoby być Disney’owskim filmem pierwsza część opowiadałaby o wychowaniu w skromności i określeniu rodziców jako bohaterów, którzy przeprowadzali się 4 razy, by mogła zrobić to co chciała. „Moi rodzice dali z siebie tak wiele” mówi podczas lunchu w prywatnej willi z widokiem na Badung Strait. Jej irlandzki i rodowity amerykański ojciec Greg zatrzymał posadę strażaka w San Diego pomimo, że rodzina przeprowadzała się coraz bliżej i bliżej Los Angeles, by Vanessa mogła chodzić na przesłuchania. „Wracał do swojej pracy za każdym razem, gdy się przeprowadzaliśmy. Do końca, dojazdy nie były przyjemne.” Jej filipińska mama Gina, opiekowała się młodszą siostrą Stellą (aktualnie 18 lat, również aktorka) martwiąc się o finanse, kupowała dziewczynką ubrania w sklepie z używaną odzieżą. „Pieniądze były ważną rzeczą. Moi rodzice zawozili mnie do LA, co kosztowało nas wiele gazu i wzięliśmy pożyczkę, byśmy mogli przeprowadzić się co raz bliżej LA. Z tym wszystkim musieliśmy się zmagać.” Przez chwile milczy. „Naprawdę mnie wspierali. Wiele mi dali, bym mogła być tu gdzie jestem.”
Jako dziecko Hudgens myślała, że przesłuchania pomogą jej przełamać nieśmiałość. Jej pierwszym publicznym wystąpieniem była postać Mary w przedszkolnym przedstawieniu. „Śpiewałam ‚Away in a Manger’. Moi rodzice zauważyli, że miałam talent do rozrywki”. Zapisali ją na zajęcia taneczne w wieku 4 lat, a gdy zagrała w pierwszej sztuce teatralnej w wieku 9 lat czuła, że „zapalił się w niej artystyczny aspekt samej siebie.” To był jej pomysł by zostać aktorką, pomimo zastrzeżeń rodziców. „To trudne. Nie chcesz zobaczyć swojego dziecka zranionego, gdy ktoś powie mu, że się nie nadaje. Ale chciałabym powiedzieć ‚Gdyby ta rola, by mi się nie przytrafiła, następna rzecz była by jeszcze większa i jeszcze lepsza. Musisz mieć tę mentalność’.”
Druga część tego V.H. – Dineyowskiego filmu byłaby o je roli Gabrielli Montez w „High School Musical” w wieku 16 lat. Który doczekał się HSM2 w 2007 z najwyższą oglądalnością filmów disneyowskich z 17 milionową widownią, a HSM 3: Senior Year ukazał się w kinach w 2008 roku i zarobił w sumie 250 milionów dolarów na całym świecie. „Jestem prywatną osobą. Nic Cię nie może na to przygotować” Podczas trasy promocyjnej w Londynie „Było tyle fanów oblegających nasz samochód, którzy kołysali nim na boki – jakbyśmy byli Beatlesami.”
Kiedy Hudgens zaczęła się spotykać z kolegą z obsady HSM Zac’em Efronem uwaga paparazzi skierowała się na nich. W 2007 roku wybuchnął nawet skandal z nagimi zdjęciami Hudgens, które wyciekły do sieci. Niedawno została zauważona na festiwalu Coachella, z substancję jaką się okazała biała czekolada, a nie kokaina. „Nie mogłam nic zrobić tylko się śmiać,” mówi. „Jestem człowiekiem jak każdy inny. Jestem świadoma tego, że istnieją ludzie, którzy patrzą na mnie. Gdy popełniam błędy, nie są one zamierzone, ale staram się być coraz lepszym człowiekiem.” Wnioski które wyciąga pozwalają jej chronić siebie. „Inną rzeczą jest rozmawiać z kim, a inną mówić mu o swoich najgłębszych i najmroczniejszych tajemnicach. Tylko dlatego, że ludzie widzą mnie w filmach, nie znaczy, że muszą wiedzieć o mnie wszystko.”
I gdy była u szczytu swojej sławy, miała oferty, które zapewniały jej miejsce w panteonie ukochanych śpiewających i tańczących bohaterek ona zakończyła współprace z Disney’em. Zaczęła barć udział w mniej mainstream’owych produkcjach. Od 2009 do 2012 zagrała Mimi w Rent wyreżyserowane przez Neil Patrick Harris w Hollywood Bowl oraz wzięła udział w Bandslam, Beastly, Sucker Punch i Journey 2: Mysterious Island, przez co odnajdywała siebie. „Kocham znajdywać rzeczy, które mnie przerażają i robić je,” mówi. Tak właśnie dorastasz.”
Te szanse dostała podczas roli socjopatki (Spring Breakers), samotnej ciężarnej matki (Gimme Shelte) oraz 17-letniej prostytutki (The Frozen Ground). Mogą wydawać się bez charakteru, ale takie części zawsze chciała grać. „Kiedy miałam 14 lat, pierwszy raz wystąpiłam w kryminalnym serialu [Robbery Homicide Division]. To w nim, na moich oczach, mój ojciec został postrzelony, płakałam i wariowałam. I bardzo mi się to podobało. Byłam jak ‚Chcę grać w bardzo ciężkich częściach’ To tak dalekie od tego kim jestem.”
„Była taka nieśmiała.” mówi reżyser Harmony Korine, który obsadził ją w Spring Breakers. „Ciężko było oderwać od niej oczy. Była rewolucyjna.” Reżyser Robert Rodriguez miał podobne zdanie, dodając ją do obsady jako pracownicę burdelu Cerezę (gdzie gra Michelle Rodriguez, Jessica Alba i Lady Gaga) w jego filmie Machete Kills. „Jest teraz na mojej liście z kim chcę pracować.” mówi Rodriguez. „Wiedziałem, że mogę rzucić na nią wszystko, a ona to z siebie zdejmie.” Rzeczywiście, nie ma w Hudgens śladu niepewności, gdy gra takie role. „Jest mi wygodnie ze sobą – to sprawia, że robię co kocham i jestem mocniejsza,” mówi. „Jestem niesamowicie dumna z rzeczy jakie ostatnio zrobiłam. Więc tak naprawdę nie obchodzi mnie, jeśli ktoś tego nie lubi, bo ja to kocham.”
Jest późne popołudnie, wracamy na Bali. Coś co jest na wodzie wydobywa filozoficzną stronę Hudgens. :masz wybór czy chcesz być szczęśliwym czy nie,” mówi. „ja wybieram bycie szczęśliwą. Wtedy żyje się bardzo dobrze. Mam na myśli to, że jestem na bali, siedzę na łodzi. Czy mogłoby być lepiej?” Jej oczy wpatrzone są w horyzont, prosto przed siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *