Bartel | 24.05.2012

V jest debiutanckim albumem studyjnym Vanessy Anne Hudgens wydany 26. września 2006 roku. Zadebiutował w Stanach Zjednoczonych na dwudziestym czwartym miejscu, sprzedając się w 34 000 kopii w pierwszym tygodniu. Do albumu zostały wydane dwa single: ‚Come Back To Me‚ oraz ‚Say OK‚. W lutym 2007 album otrzymał status złotej płyty. Album w USA sprzedał się w 570 000 egzemplarzach. Hudgens promowała album podczas The Party’s Just Begun Tour otaz High School Musical: The Concert.

Po wystąpieniu w High School Musical, wytwórnia fonograficzna Hollywood Records złożyła Vanessie propozycje o nagraniu solowego albumu. Materiał został przygotowany w trzy miesiące (od 1. czerwca do 31. sierpnia 2006). Wytwórnia podkreślała iż album został wyprodukowany w szybkim tempie.

„Zrobiłam to po swojemu. Mój singiel ‚Come Back to Me’ to rodzaj popu i R&B, ale reszta albumu przynosi trochę pop rocka, muzyki elektronicznej i ballad. Jest to mieszanina wszystkiego”, powiedziała Vanessa, która najpierw myślała o stworzeniu tanecznego albumu.

Hudgens stwierdziła iż tytuł albumu oznacza ‚Vanessę’, ale również odmianę (variety), gdyż album to mieszanka gatunków i stylów.

Single

Come Back To Me został wydany jako główny singiel 25. sierpnia 2006 roku. Utwór zadebiutował na 55. pozycji na liście Billboard Hot 100. Za granicami Stanów Zjednoczonych jego sukces był równie umiarkowany. Piosenka zajęła 12. pozycję we Francji, znalazła się na liście TOP 40 w Australii oraz uplasowała się na 6. pozycji w Nowej Zelandii. Piosenka zebrała pozytywne opinie krytyków.
Tekst piosenkiTeledyskWięcej Informacji


Say OK został wydany jako drugi singiel z albumu. Został on udostępniony na łamach iTunes Store 12. stycznia 2007 roku. Dwa miesiące później, w marcu, amerykańskie stacje radiowe rozpoczęły jego nadawanie. Singiel uplasował się na 61. pozycji w notowaniu Billboard Hot 100. W teledysku do singla wystąpił ówczesny partner Baby V – Zac Efron.
Tekst piosenkiTeledyskWięcej Informacji

Promowanie albumu

Były różne wersje wydań albumu, zawierające trzynaście lub czternaście utworów z różnymi piosenkami bonusowymi. Wersja albumu z dwunastoma utworami została wydana międzynarodowo 28. listopada 2006 roku. Płyta została następnie wydana 17. stycznia 2007 roku w Japonii (szesnaście utworów) oraz w dniu 17 marca 2007 roku w Australii (dwanaście utworów). Na krążku znalazł się cover „Whatever Will Be”, który pierwotnie wykonany był przez Tammin.

Album został ponownie wydany ponownie jako rozszerzona edycja limitowana, wydany tylko w Japonii, Malezji i na Tajwanie. Piosenka „Let’s Dance” została użyta w grze Wii o nazwie We Cheer 2

Hudgens promowała album podczas trasy koncertowej zespołu The Cheetah Girls The Party’s Just Begun Tour jako support oraz podczas trasy koncertowej High School Musical, gdzie wykonywała trzy utwory „Come Back to Me”, „Say OK” and „Let’s Dance”.

Opinia krytyków

Po wydaniu, album V otrzymał generalnie mieszane opinie od większości krytyków muzycznych. W recenzji albumu Identified, Heather Phares chwalił pierwszy album Vanessy „Był to jej pierwszy krok w uwolnieniu się od kojarzenia jej z Disneyem.” Dodała iż „Hudgens śpiewa o miłości, tańcu oraz spotykaniu z koleżankami”, w tej samej recenzji napisała też „Produkcja deklasuje piosenki i śpiew”.

Nate Cavalieri Rhapsody Music ogłosiło: „Ta kolekcja pop i słodkiego R&B utrzymuje przesłanie w piskliwe czysty sposób, nawet z lekkim posmakiem, że Hudgens chce przełamać swoją nieśmiałość. Single są dobrze zaśpiewane. Najlepsze piosenki to ‚Come Back to Me’ ‚Let’s Dance’ oraz ‚Afraid'”

Lista Piosenek

Nr Tytuł utworu Autorzy tekstu Producenci Długość
Standardowa Edycja
1. "Come Back to Me"   Antonina Armato, Tim James, Peter Beckett, J.C. Crowley Armato, James 2:47
2. "Let Go"   A. Bojanic, E. Hooper, I. Levan Wizards of Oz 2:48
3. "Say OK"   Arnthor Birgisson, Savan Kotecha Arnthor 3:41
4. "Never Underestimate a Girl"   Matthew Gerrard, Robbie Nevil Gerrard 3:01
5. "Let’s Dance"   Gerrard, Jonas Jeberg, Bridget Benenate Gerrard, Jay Jay 2:52
6. "Drive"   Leah Haywood, David Norland Norland, Daniel James, Haywood 3:25
7. "Afraid"   James, Haywood, Bradley Spalter James, Haywood 3:17
8. "Promise"   James, Haywood, Shelly Peiken James, Haywood 3:16
9. "Whatever Will Be"   Kotecha, Carl Falk, Jake Shultze Kent Larsson, AJ Junior 3:47
10. "Rather Be with You"   Bojanic, Hooper Wizards of Oz 3:33
11. "Psychic"   Johnny Vieira Vieira 3:01
12. "Lose Your Love"   Vieira Vieira 3:01
Ekskluzywne bonusy od Wal-Mart
13. "Too Emotional" Armato, James, Scappa Armato, James 2:50
14. "Drip Drop" Alex Cantrall Cantrall 3:38

Daty wydań

Region Data wydania Wytwórnia
Stany Zjednoczone Wrzesień 26, 2006 Hollywood Records
Brazylia Październik 30, 2006 Universal Music
Włochy Grudzień 1, 2006 EMI
Wielka Brytania Grudzień 4, 2006 Angel
Niemcy Luty 9, 2007 EMI

Przy albumie pracowali

 • Wokale: Vanessa Hudgens.
 • Chórki: Vanessa Hudgens, Ulrika Lundkvist, Bridget Benenate, Char Licera, Anna Nordell, Jeanette Olsson, Keely Pressly, Dionyza Sutton, Leah Haywood.
 • Klawisze: Matthew Gerrard, Leah Haywood.
 • Baixo: Jack Daley.
 • Gitara: Tyrone Johnson, Scott Jacoby, Daniel James, Tim Pierce, Matthew Gerrard, Darren Elliott.
 • Pianino: Mattias Bylund.
 • Violino: Martin Bylund.
 • Altówka: Irene Bylund.
 • Bębny: Bradley Polan, Jay Jay.
 • Producenci wykonawczy: Jon Lind, Mio Vukovic & Johnny Vieira.
 • Reżyseria Wokali: Antonina Armato, Tim James, Wizard of Oz, Arnthor, Matthew Gerrard, Jay Jay, David Norland, Leah Haywood, Daniel James, Kent Larsson, AJ Junior & Johnny Vieira.
 • Dodatkowa produkcja: Leah Haywood & Daniel James (On tracks: 11, 12).
 • Układ Wokali: David Norland, Leah Haywood & Daniel James.
 • Inżynieria: Nigel Lundemo, Brian Reeves, Wizard of Oz, Jake Davies & Ben Eggehorn.
 • Coordenação: Jon Lind & Mio Vukovic.
 • Dyrektor artystyczny: Enny Joo.
 • A&R: Jon Lind & Mio Vukovic.
 • Miksowanie: Serban Ghenea.
 • Fotografia: Andrew McPherson.