Bartel | 19.05.2012

To było jak marzenie, gdy 14 grudnia 1988 na świat przyszła dziewczyna, która miała zostać gwiazdą. Greg i Gina Hudgens nazwali swoje pierwsze dziecko Vanessa Anne, którą znali już wszyscy, gdy miała 16 lat – każdy wymawiał jej imię. Ma młodszą o 8 lat siostrę – Stellę Hudgens, która również jest aktorką. Vanessa urodziła się w Salians, California – prawdziwa „Cali Girl”, jednakże jest wpół narodowości amerykańskiej. Ma korzenie irlandzkie od strony ojca i filipińskie ze strony matki, w jej żyłach płynie także krew hiszpańska i chińska.

Vanessa już w wieku 7 lat wyrażała zainteresowanie aktorstwem i sceną:

„Ciągle urządzałam pokazy dla moich rodziców, przebierając się i śpiewając różne piosenki.” – wspomina.

Jej rodzice od razu zauważyli talent. Aby mała Nessa mogła rozwijać swoją karierę, przeprowadzili się do Los Angeles, a w wieku 7 lat posłali ją do szkoły o profilu aktorskim.

Rok później Baby V zaczęła grać w teatrze, z którym od 9 roku wyjeżdżała na przedstawienia. Gdy miała zaledwie 12 lat, rozpoczęła nauczanie w domu, ponieważ często się przeprowadzali dopiero później zamieszkali oni na stałe w Californii. Chociaż twierdzi, ze nie chodziła do gimnazjum, to i tak nie brak jej wiedzy i doświadczenia. Pani Hudgens twierdzi, że Vanessa i tak wiele doświadczyła i dobrze została przygotowana do dorosłego życia.

Początki kariery

Vanessa już we wczesnych latach swojego życia zaczęła występować w teatrach muzycznych i lokalnych produkcjach. Swoją pierwszą rolę dostała, gdy miała osiem lat. Jej pierwszą dużą produkcją było ‚The Wizard in Oz’, gdzie odegrała rolę w Munchkin. Na pytanie o to w wywiadzie dla swojego profilu w Road to High School Musical w 2007 roku z dumą powiedział:

„Mam już jakiś początek.”

Evita, Carousel, The King and I, The Music Man, Cinderella i Damn Yankees to tylko kilka produkcji w których Vanessa wystąpiła. Awans przybliżył Vanessę do jej pierwszego, dużego koncertu. Vanessa później zaczęła występować w produkcjach telewizyjnych takich jak: Quintuplets, Still Standing, Cover Me, Robbery Homicide Division i Brothers Garcia i w 2003 zagrała rolę Noel w niezależnym filmie „Thirteen”, gdzie zagrała z takimi gwiazdami jak Evan Rachel Wood i Nikki Reed. Później w 2004 roku Vanessa zagrała rolę Tintin w „Thunderbirds” obok Brady’ego Corbert’a, który zagrał również w ‚Thirteen’.

Na dużym ekranie

W 2005 roku Disney napisał muzyczny scenariusz do telewizyjnego filmu, który później stał się światowym fenomenem – High School Musical. W telewizyjnym filmie Vanessa zagrała cichą i mądrą dziewczynę Gabiellę Montez z wschodzącą gwiazdę koszykówki Troy’em Boltonem (Zac Efron) i królową dramatu Sharpay Evans (Ashley Tisdale). Główne postacie to także Taylor McKessie (Monique Coleman), Chad Danforth (Corbin Bleu) i Ryan Evans (Lucas Grabeel). 20 stycznia 2006 roku ‚High School Musical’ pokochały dzieci, młodzież, dorośli i film stał się światowym fenomenem, a każdy miał go w sercu. To wtedy Vanessa Hudgens stało się znanym nazwiskiem i każda dziewczyna chciała być taka jak ona. Występowała w różnych wywiadach i talk show na żywo w tym NBC’s Today Show w Nowym Jorku. Zaczęła promować film poza USA poleciała do takich miejsc jak Wielka Brytania i Australia.

Później Vanessa zagrała w dwóch odcinkach Nickelodeon’s Drake and Josh. Piewrszy odcinek nazywał się ‚Alien Invasion’ i na antenie został wyemitowany 4 lutego 2006, a drugi ‚Little sibling’ 18 marca 2006. Zagrała również w jednym odcinku The Suite Life of Zac and Cody również produkcji Disney’a.

Wielki sukces High School Musical nie zakończył się tak wcześnie i filmowy hit doczekał się kontynuacji losów Gabrielli i Troy’a. Gdy druga część doczekała się premiery przed telewizory zasiadło ponda milion widzów. 17 sierpnia film stał się najczęściej oglądanym filmem w telewizji kablowej w Ameryce.

Rok później 24 października 2008, ukazał się kolejna część filmu, który nosiła nazwę High School Musical: Senior Year. Trzecią część fani mogli oglądać na dużym ekranie.
Film został wyświetlony najwcześniej w Europie i później w innych częściach świata, w tym Australii, Meksyku i wiele innych. Dzięki trzeciej części kolejne młode talenty ujrzały światło dzienne Jemma McKenzie Brown jako Tiara, Matt Prokop jako Jimmie „The Rocket” Zara, jak i Justin Martin – Donny Dion.

Na początku 2008 roku wiadomo już było, że to Vanessa zagra rolę Sa5m w najnowszej produkcji Summit Enteratinment – Bandslam, który nosił wcześniej takie nazwy jak Will i Rock On. Do ekipy dołączył również Gaelan Connel oraz gwiazda disneya – Alyson Michalka.

W kwietniu 2009, pojawiła się informację iż Vanessa zagra w filmie Beastly. To adaptacja powieści Alexa Flinna – Piękna i Bestia. W współczesnej wersji można zobaczyć Alexa Pettyfera oraz Mary-Kate Olsen. Prace nad filmem odbywały się w Nowym Jorku oraz w Montrealu. Film swoją premierę miał w 2011 roku.

Jednocześnie Vanessa zagra w najnowszym filmie Zacka Snydera – Sucker Punch, który jest wercją Alicji w krainie czarów z karabinami maszynowymi. Nessa wcieliła się tutaj w rolę Blondie. Film miał swoją premierę 25 marca 2011.

Dzięki współpracy z Neilem Patrickiem Harriesiem na planie Beastly panna Hudgens dostała propozycję zagrania w musicalu RENT, który wystawiany był od 6 do 8 sierpnia 2010 roku w Hollywood Bowl. Nessa w wywiadach mówiła, że musiała najpierw pójść na 2 przesłuchania, by dostać rolę Mimi.

Film Journey 2: The Mysterious Island (pl. Podróż na Tajemniczą Wyspę) to produkcja Vanessy w 3D z 2012 roku, którą mogliśmy oglądać również w naszych kinach. Zdjęcia do filmu były kręcone na Hawajach w 2010 roku, a także w studiu filmowym na zielonym tle. Baby V w filmie wciela się w rolę Kailani.

Vanessa chcąc po raz kolejny zerwać z wizerunkiem „Gwiazdki Disney’a” postanowiła zagrać w poważnej produkcji i poświęcić się dla roli! W filmie Gimme Shelter Vanessa gra zbuntowaną nastolatkę, która zaszła w ciążę i stała się bezdomna. Gwiazda specjalnie dla roli w tym filmie ścięła swoje piękne, długie włosy a także przytyła!

Panna Hudgens w marcu i kwietniu w 2012 roku pracowała na Florydzie nad najnowszym filmem Spring Breakers wraz z Seleną Gomez, Rachel Korine, Ashley Benson i Jamesem Franco. Na planie filmu wybuchł mały skandal, ponieważ Vanessa w filmie występuje w blond peruce! Przez jakiś czas wszyscy byliśmy przekonani, że Vanessa przefarbowała włosy, ale okazało się, że to peruka. „Spring Breakers” to film o czterech uczennicach college’u, które napadają na restaurację fast food, aby zdobyć pieniądze na wypad w trakcie wiosennej przerwy w szkole. Gdy docierają do wymarzonego miejsca na Florydzie, poznają pozbawionego skrupułów kryminalistę, który namawia je do zlikwidowania jego największego wroga.

The Frozen Gronud to film oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy Roberta Hansena. Hansen w przeciągu dwunastu lat porywał i wywoził na Alaskę kobiety, które następnie torturował, gwałcił i mordował. Pewien policjant, odnajduje nastolatkę – niedoszłą ofiarę psychopaty i razem starają się go wytropić. Vanessa wcieli się w postać Cindy Paulson.

Kariera muzyczna

Sukces ‚High School Musical’ przyniósł Vanessie sławę i dalszą karierę muzyczną. Debiutancki album V został wydany osiem miesięcy po filmie (26 września) dzięki Hollywood Records z takimi hitami jak Come Back To Me i Say OK.

W teledysku Come Back To Me, który został wydany 25 sierpnia 2007 wystąpiła młodsza siostra Vanessy – Stella i jej pies Shadow. Później zostały nagrane dwie wersje do piosenki Say Ok. Pierwsza wydana 12 stycznia, była sklejona z koncertów ‚High School Musical’ oraz po za sceną. Oficjalna wersja Say Ok została wydana w dniu 16 marca 2007 z współpracą Zac’a Efon’a i niektórych przyjaciół.

Po kolejnych sukcesach Vanessa wydała drugi krążek „Identified”, który w Stanach miał swoją premierę 1 lipca 2008, a piosenką promującą była ‚Sneakernight’, która miała swoją premierę 11 kwietnia 2008 w Radio Disney. W teledysku, który wydany był we wrześniu Vanessa wystąpiła w butach firmy Ecko, której jest twarzą oraz ambasadorką.

Publiczne wystąpienia

Po sukcesie ‚High School Musical’ Vanessa towarzyszyła Cheetah Girls w ich trasie koncertowej w 20 miejscach w 2006 roku, dzięki temu promując swój pierwszy krążek. Później panna Hudgens rozpoczęła trasę z obsadą ‚HSM’, grając koncert w całych Stanach od 30 listopad 2006 do 29 maj 2007. W dniu 31 lipca 2008, Vanessa rozpoczęła jej solowy mini-koncert o nazwie Identified Summer State Tour promujący jej drugi krążek.

Reklamy

Vanessa nie tylko występowała w filmach i nagrywała albumy, ale również zaczęła reklamować ubrania i produkty kosmetyczne. Stała się rzeczniczką Neutrogeny i w 2007 roku razem z przyjaciółką Hayden Panettiere znaną z serialu ‚Heroes’ zaczęła reklamować kosmetyki firmy Neutrogena reklamując takie produkty jak: Neutrogena Wave i Neutrogena Oil Free Acne Wash.

Podpisała umowę w 2007 roku z ECKO Red, gdzie reklamowała obuwie z kolekcji Marc Ecko. W jej teledysku ‚Sneakernight’ również reklamowała buty te marki. W 2008 roku stała się obliczem ECKO i reklamowała nie tylko obuwie, ale i ubrania.

W czerwcu 2008 roku Sears połączyło siły z Vanessą i stworzyło szkolną kampanię ubrań, która rozpoczęła się w lipcu i pisano o niej w gazetach, a także stworzono reklamę pod tytułem: Don’t just go back, Arrive.

Życie prywatne

Ich charaktery rywalizowały w filmie, ale Vanessa i Ashley Tisdale zostały przyjaciółkami w prawdziwym życiu. Vanessa spotkała Ashley rok przed High School Musical i od tego czasu zawiązała się pomiędzy nimi przyjacielska więź. Dzięki filmowi Vanessa spotkała również, Zac’a Efron’a, który odegrał w filmie rolę Troy’a Bolton’a w którym Gabriella Montez była zakochana. To stało się również rzeczywistością. Vanessa i Zac zostali parą nazywaną przez fanów jako Zanessa.

Vanessa znalazła się na 62 miejscu FHM’s sexiest Woman i na 12 miejsc Maxim’s 100 Hot List. Znalazła się na liście People Annual 100 Most Beautiful People oraz wielu listach najlepiej ubranych gwiazd 2008 roku.

Kolejną miłością Vanessy jest młodszy od niej o 3 lata aktor – Austin Butler. Vanessa prawdopodobnie poznała Austina dzięki swojej przyjaciółce, Ashley Tisdale, która grała z Butlerem w filmie Boskie przygody Sharpay oraz They come from upstairs. Długo nie było wiadomo czy Vee i Austin tylko się przyjaźnią czy może to coś więcej, jednak po zdjęciach z listopada, na których para spaceruje za rękę, wszystko się wyjaśniło. Para często była pod ostrzałem fanów Zanessy, którzy uważali, że V powinna wrócić do Zaca. Zakochani nie zwracają na to uwagi i razem chodzą razem na imprezy, spacery, wycieczki rowerowe i pokazują nam, jak bardzo są szczęśliwi!

Kontrowersje

6 września 2007 roku Vanessa doznała okrutnego triku ze strony kariery i życia osobistego. W internecie ukazały się zdjęcia Vanessy w samej bieliźnie i nago. Były to prywatne zdjęcia Vanessy jednak ktoś włamał się jej do komputera i rozesłał zdjęcia. Vanessa przerosiła sowich fanów i mówiła, że jest zażenowana tą sytuacją. Zaczęły krążyć plotki, że Nessa nie zagra Gabrielli Montez w kolejnej odsłonie ‚High School Musical’, które stały się nieprawdą.

Biografia przetłumaczona przez Suave tylko i wyłącznie dla Vanessa-Hudgens.pl
Ostatnia aktualizacja: 7 kwietnia 2013